Skleroterapia jest metodą zamykania żył przy pomocy chemicznego sklerozantu. Zabieg jest niemal bezbolesny – znieczulenie najczęściej w ogóle nie jest potrzebne. W zależności od wielkości naczynia, stosuje się kilka technik skleroterapii:
skleroterapię piankowa – w przypadku dużych żylaków
skleroterapię z użyciem oświetlacza naczyniowego – w przypadku żył siatkowanych oraz
skleroterapię z użyciem lupy powiększającej – w przypadku pajączków naczyniowych (teleangiektazje i wenulektazje)
Wskazania do zabiegu
Podstawą kwalifikacji do skleroterapii jest wykonanie badania ultrasonograficznego duplex Doppler kończyn dolnych. Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu są żylaki oraz pajączki naczyniowe. Zabieg jest niemal bezbolesny i nie wymaga znieczulenia.
Przebieg zabiegu
Poprzez nakłucie żylakowato zmienionych naczyń, wstrzykuje się do ich światła substancję wywołującą reakcję śródbłonka naczyniowego, która doprowadza do zamknięcia się i zwłóknienia ostrzykniętego naczynia. Sklerozantem jest najczęściej polidokanol – detergent, który można podawać w formie płynu lub sztywnej piany. Występuje w różnych stężeniach, które używa się w zależności od średnicy i grubości ściany naczynia. Po ostrzyknięciu naczynia stosuje się miejscowo kilkuminutowy ucisk, w niektórych przypadkach czasowe uniesienie kończyny.
Zalecenia po zabiegu
bezpośrednio po zakończeniu zabiegu pacjent opuszcza placówkę z zaleceniem ok. 15 – 20 minutowego spaceru,
przez 24 godziny po zabiegu, a następnie przez 1 tydzień w ciągu dnia konieczne jest noszenie pończochy o I stopniu ucisku,
przez okres 1 miesiąca po zabiegu zalecane jest unikanie ekspozycji kończyn na promieniowanie słoneczne.
Już następnego dnia można wrócić do umiarkowanej aktywności fizycznej (spacery, chodzenie po schodach, praca nie wymagająca wzmożonego wysiłku), do uprawiania sportu można wrócić po 1-2 tygodniach.
Istotne informacje:
Koszt zabiegu:
500 zł / ampułka
Wizyta kontrolna:
bezpłatna
Czas zabiegu:
30 minut
Przygotowanie:
pończochy z I klasą ucisku
Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów:
dr n. med.
Norbert Zapotoczny
Specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej, proktolog Współzałożyciel SCM VenoMedica
Laserowe usuwanie żylaków to minimalnie inwazyjna metoda leczenia niewydolności żył powierzchniowych (żylaków). Zabieg polega na zamknięciu niewydolnych pni żylnych przy użyciu energii termicznej generowanej światłem lasera. Światłowód wprowadza się do żyły poprzez nakłucie skóry. Cały zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a pacjent opuszcza placówkę bezpośrednio po zabiegu bez konieczności hospitalizacji.
Laser Vasculaze i Lumecca przeznaczony jest do koagulacji i zamykania łagodnych zmian naczyniowych. Podczas zabiegu specjalnie zaprojektowana głowica wysyła impulsy światła powodując zanikanie naczyń krwionośnych. Poprawa w obszarze leczenia następuje stopniowo, a do osiągnięcia pełnego efektu niezbędne jest przeprowadzenie kilku sesji zabiegu.
VeinOff to metoda klejenia żył przy użyciu środka leczniczego – kleju tkankowego. Podczas zabiegu do naczynia zostaje wstrzyknięty środek leczniczy. Po podaniu niewielkiej ilości kleju chirurg uciska miejsce podania przez ok. 2-3 minuty. Sklejenie zapoczątkowuje miejscowy stan zapalny, który po paru tygodniach prowadzi do zwłóknienia i całkowitego zamknięcia dysfunkcyjnej żyły. Procedura trwa od kilku do kilkunastu minut i wykonywana jest podczas zabiegu EVLT lub skleroterapii.