Dni robocze: 8.00 - 20.00

Operacja cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka powstaje na skutek zwyrodnienia lub obrzęku zapalnego struktur w kanale nadgarstka. W wyniku obrzęku tkanek, dochodzi do ucisku i niszczenia delikatnego nerwu pośrodkowego. Powstały ucisk może powodować dolegliwości bólowe oraz utrudniać wykonywanie codziennych czynności.

Kwalifikacja do zabiegu

Decyzję o zabiegu podejmuje lekarz podczas konsultacji ortopedycznej. W pierwszej kolejności przeprowadzany jest wywiad z pacjentem, którego celem jest ustalenie objawów oraz sytuacji, w których objawy się pojawiają lub nasilają. Następnie specjalista przystępuje do badania fizykalnego, podczas którego wykonuje badanie palpacyjne oraz ultrasonograficzne, pokazujące zmiany w obrębie nadgarstka. Jeśli zdaniem lekarza, dolegliwości pacjenta będą związane z nerwem pośrodkowym, skieruje on pacjenta na badanie elektromiografii (EMG). Jest to badanie polegające na pomiarze impulsów przewodzenia nerwowego, którego celem jest ustalenie czy ucisk nerwu pośrodkowego zlokalizowany jest w kanale nadgarstka czy na innym jego poziomie.

Przebieg zabiegu

Pacjent zgłasza się do placówki na czczo oraz z wynikami badań krwi. Po przygotowaniu pola operacyjnego oraz podaniu znieczulenia miejscowego lekarz przystępuje do zabiegu. Interwencja chirurgiczna zespołu cieśni nadgarstka polega na wykonaniu nacięcia skóry po stronie dłoniowej w okolicy troczka zginaczy oraz rozwarstwieniu tkanek, aż do uwidocznienia samego troczka. Następnie przecina się troczek lub (znacznie rzadziej) wykonuje Z-cięcie, które pozwala na wydłużenie troczka bez przerywania jego ciągłości. Cała procedura trwa do 30 min. Bezpośrednio po zabiegu pacjent może opuścić placówkę.

Dowiedz się więcej
z naszego bloga:

Ortopedia

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka powstaje na skutek zwyrodnienia lub obrzęku zapalnego struktur w kanale nadgarstka. W wyniku obrzęku tkanek, dochodzi do ucisku i niszczenia delikatnego nerwu pośrodkowego. Powstały ucisk może powodować dolegliwości bólowe oraz utrudniać wykonywanie codziennych czynności. Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka Objawy zespołu cieśni nadgarstka Nerw pośrodkowy jest nerwem splotu ramiennego, który odpowiada za unerwienie […]

Fizjoterapia

Palec zatrzaskujący

Palec „zatrzaskujący”, „strzelający”, „trzaskający” jest schorzeniem, którego objawy i dolegliwości bólowe skutecznie utrudniają wykonywanie codziennych czynności. Schorzenie palca zatrzaskującego związane jest ze ścięgnami mięśni przedramienia odpowiadającymi za ruch zginania palców w dłoni. W zdrowej ręce, podczas czynności zginania i prostowania palca, ścięgna, pomagające mięśniom zginaczy i prostowników wykonać ruchy w stawach, poruszają się płynnie w […]