Wskazaniem do wykonania biopsji gruboigłowej lub biopsji mammotomicznej piersi jest wykryta w badaniach obrazowych (usg piersi, mammografia) lub palpacyjncych zmiana ogniskowa budząca niepokój onkologiczny. Celem obydwu procedur jest ustalenie rozpoznania histopatologicznego na podstawie pobranych wycinków.
Biopsja gruboigłowa, choć jest badaniem mniej inwazyjnym, to daje mniejsze próbki tkankowe ze zmiany piersi i wymaga oddzielnego wprowadzenia igły do każdej próbki. Biopsja mammotomiczna wykorzystuje system ssący, który pozwala na uzyskanie większej próbki materiału tkankowego z jednego wkłucia.
Obydwie procedury przeprowadzane są w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym. Bezpośrednio po biopsji można wrócić do domu.
Przebieg biopsji gruboigłowej piersi
Po zakwalifikowaniu do procedury lekarz przystępuje do wykonania biopsji u pacjenta leżącego na plecach lub lekko obróconego. Przed przystąpieniem do zabiegu miejsce, w które ma zostać wprowadzona igła odkaża się środkiem dezynfekcyjnym. Po zlokalizowaniu zmiany za pomocą głowicy USG wstrzykuje się 2% lignokainę, w celu miejscowego znieczulenia. Kiedy znieczulenie zacznie działać, wprowadza się igłę o szerokości ok. 1,5 – 3 mm w miejsce docelowe, a następnie uruchamia mechanizm spustowy, który pobiera materiał tkankowy. Czynność powtarza się kilkukrotnie, aby otrzymać odpowiednią ilość materiału. Pobrany materiał wysyłany jest do oceny histopatologicznej, a miejsce po biopsji obmywa się, dezynfekuje i zakłada opatrunek. Biopsja gruboigłowa piersi trwa około 15 – 20 min.
Przebieg biopsji mammotomicznej
Podobnie jak podczas biopsji gruboigłowej przed przystąpieniem do procedury miejsce, w które ma zostać wprowadzona igła odkaża się środkiem dezynfekcyjnym. Następnie zmiana jest dokładnie lokalizowana za pomocą głowicy USG oraz podawane jest znieczulenie miejscowe. Po upewnieniu się, że znieczulenie działa wprowadza się igłę o szerokości 2 – 3 mm w miejsce docelowe, a następnie uruchamia mechanizm, który pod ciśnieniem zasysa otaczającą tkankę do środka igły przez specjalny rowek i pobiera materiał tkankowy. Pobrany materiał wysyłany jest do oceny histopatologicznej, a miejsce po biopsji obmywa się, dezynfekuje i zakłada opatrunek. Biopsja mammotomiczna piersi trwa około 15 – 20 min.