Dni robocze: 8.00 - 20.00

Pajączki naczyniowe – jak usunąć?

Opublikowano: 9 kwietnia 2021

Większość pacjentów zgłaszająca się do chirurga naczyniowego z pajączkami traktuje je jako problem estetyczny. Teleangiektazje i wenulektazje są jednak najczęściej objawem pojawiającej się lub postępującej niewydolności żylnej. Jakie możliwości leczenia mamy do wyboru, jeśli zobaczymy pajączki naczyniowe na naszych nogach?

Konsultacja w poradni chorób naczyń – pierwszy krok

Pierwszym krokiem w przypadku pojawienia się pajączków naczyniowych jest konsultacja z chirurgiem naczyniowym. Podczas wizyty specjalista przeprowadzi wywiad lekarski, w którym ustali między innymi, czy w rodzinie pacjenta występowała wcześniej niewydolność żylna i żylaki. Następnie zostanie wykonane badanie usg doppler, które pozwoli specjaliście ocenić stan i drożność naczyń. Na podstawie przeprowadzonego badania i wywiadu chirurg naczyniowy będzie mógł zakwalifikować pacjenta do leczenia. Istnieje kilka metod skutecznego i bezpiecznego usuwania pajączków naczyniowych m.in. skleroterapia oraz laseroterapia przezskórna vasculaze.

Skleroterapia pajączków naczyniowych

Skleroterapia jest metodą zamykania pajączków przy pomocy chemicznego sklerozantu, czyli substancji, która po wprowadzeniu do naczynia powoduje obrzęk ściany, zmniejszenie w nim przepływu i w konsekwencji jego zwłóknienie. Efekt zamknięcia pajączka widoczny jest od razu, jednak na całościowy efekt kosmetyczny musimy poczekać w zależności od wielkości i głębokości położenia naczynia od kilku tygodni do kilku miesięcy. Procedura jest prawie bezbolesna i najczęściej wykonywana bez znieczulenia. Skleroterapia jest nieinwazyjna i bezpieczna, a zastosowanie kilku technik tego zabiegu pozwala usuwać naczynka różniej wielkości. W przypadku pajączków o bardzo małej średnicy istnieje jednak ryzyko podania sklerozantu poza ścianę naczynia. W takim wypadku częściej proponowanym zabiegiem jest laseroterapia przezskórna.

Laseroterapia przezskórna Vasculaze

Vasculaze to urządzenie przeznaczone do koagulacji i zamykania łagodnych zmian naczyniowych. Podczas zabiegu specjalnie zaprojektowana głowica wysyła impulsy światła, powodując zanikanie pajączków. Zabieg jest szybką procedurą, która trwa kilka sekund w obszarze jednego naczynia. Całkowity czas jednej sesji wynosi ok. 40 min. Procedura cechuje się bardzo dobrą skutecznością, jednak pełen efekt widoczny jest stopniowo, po wykonaniu serii kilku zabiegów. Ich ilość zależy od ilości i rodzaju pajączków. Zazwyczaj są to 3 sesje wykonywane w odstępach 4 – 8 tygodni.

Zabieg EVLT

Jeśli podczas badania usg doppler chirurg naczyniowy zdiagnozuje niewydolność żylną, wykonanie zabiegu skleroterapii lub laseroterapii przezskórnej może okazać się niewystarczającym rozwiązaniem lub jedynie maskowaniem problemu. W przypadku stwierdzenia niedrożnych naczyń rekomendowanym rozwiązaniem jest ich laserowa ablacja wewnątrzżylna. Zabieg EVLT może być wykonany jako pierwszy etap leczenia lub jednocześnie z zabiegiem skleroterapii.

Wszystkie metody usuwania pajączków naczyniowych stosowane są z wysoką skutecznością, jednak żadna z nich nie chroni pacjenta przed powstaniem nowych sieci naczynek. U pacjentów borykających się z niewydolnością żylną i pajączkami naczyniowymi zalecane jest kontrolowanie stanu naczyń pod okiem specjalisty oraz usuwanie pojawiających się pajączków naczyniowych. Opieka doświadczonego chirurga naczyniowego przyczyni się do zachowania pod kontrolą choroby żylnej.

Poradnia chorób naczyń

W poradni chorób naczyń zajmujemy się diagnostyką i leczeniem żylaków, zakrzepicy żylnej, powikłań miażdżycy oraz cukrzycy. Stosujemy nowoczesne i małoinwazyjne techniki zabiegowe, po których pacjenci bardzo szybko wracają do pełnej sprawności.

Autor: VenoMedica
Prawa autorskie zastrzeżone.

Skorzystaj z pomocy VenoMedica

Wybierz odpowiednią poradnię i skontaktuj się ze specjalistą:

Poradnie

Warto również przeczytać:

Po więcej artykułów zajrzyj na naszego bloga:

Blog
Leczenie żylaków

Leczenie żylaków zimą

Przewlekła niewydolność żylna jest jedną z najpowszechniejszych chorób na świecie. Szacuje się, że w Polsce dotyczy ok. 47% kobiet i 37% mężczyzn. Nieleczona choroba może doprowadzić do groźnych powikłań wymagających długotrwałego, specjalistycznego leczenia. Przyczyny powstawania żylaków są najczęściej uwarunkowane genetycznie. Osłabienie ściany naczyń żylnych jest spowodowane nieprawidłową budową i proporcja białek, które wchodzą w jej […]

Leczenie żylaków

Jak bezpiecznie leczyć żylaki i unikać powikłań?

Żylaki są objawem niewydolności żylnej. Za ich powstanie najczęściej odpowiadają niewydolne zastawki w głównych pniach żył powierzchownych – w żyle odpiszczelowej i odstrzałkowej. Niewydolność zastawek ma z reguły podłoże genetyczne. Nieprawidłowa budowa ścian naczyń powoduje utratę sprężystości i skłonność do ich rozciągania. Wybór metody leczenia żylaków ma wpływ na jego skuteczność, bezpieczeństwo oraz efekt kosmetyczny. […]

Leczenie żylaków

Żylaki i obrzęki nóg rozpoznawanie i leczenie przewlekłej niewydolności żylnej

Przewlekła niewydolność żylna to choroba, której przyczyną jest utrudnienie odpływu krwi z układu żylnego. Może być spowodowana upośledzeniem funkcji zastawek w żyłach powierzchownych – choroba żylakowa, lub głębokich – zakrzepica żylna. Niewydolność żylna powstaje na skutek zastoju krwi w układzie żylnym, który powoduje wzrost ciśnienia krwi w żyłach i z upływem czasu doprowadza do ich […]

Podziel się opinią

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Comments
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments