Dni robocze: 8.00 - 20.00

Czy lato to dobry czas na leczenie żylaków?

Opublikowano: 29 maja 2020

Czy lato to dobry czas na laserowe leczenie żylaków? Czy nie lepiej poczekać na chłodniejsze, jesienne dni? To najczęściej pojawiające się pytania pacjentów z niewydolnością żylną w gabinetach chirurgów naczyniowych. U podstaw tych pytań leży obawa przed wystąpieniem powikłań oraz niechęć do noszenia pończoch uciskowych w czasie upałów. O tym, dlaczego nie należy odwlekać zabiegu laserowej ablacji wewnątrzżylnej (EVLT) latem, opowie dr n. med. Norbert Zapotoczny – specjalista chirurgii naczyniowej i chirurgii ogólnej.

– Rozwój medycyny oraz technik zabiegowych wpływa korzystnie nie tylko na proces leczenia, ale także na rekonwalescencję oraz odsetek powikłań. Po małoinwazyjnym zabiegu laserowej ablacji żył EVLT, pacjenci w większości przypadków nie wymagają żadnych leków przeciwbólowych oraz nie muszą ograniczać swojej normalnej aktywności fizycznej, a wyroby kompresyjne (pończochy, podkolanówki) stosowane są przez nich przez okres 2 tygodni.

Co jeśli te 2 tygodnie zbiegną się z falą upałów?

– Rzeczywiście, noszenie ciasnych pończoch latem nie należy do przyjemności. Należy jednak wziąć pod uwagę, co spowoduje nieleczona u pacjentów niewydolność żylna w upalne dni.

W wysokiej temperaturze dochodzi do rozszerzenia wszystkich powierzchownie położonych naczyń krwionośnych – w tym żylaków. Może to wywoływać lub nasilać już obecne obrzęki kończyn. Obrzęki w krótkim czasie mogą doprowadzić do stanów zapalnych skóry i tkanki podskórnej, które pojawiają się jako bolesne stwardnienia w miejscu zaczerwienionej, nadmiernie ucieplonej skóry. Stany zapalne mogą spowodować pojawienie się trwałych, brunatnych przebarwień skóry, alergii – swędzących wyprysków i sączących, surowiczych pęcherzyków, mogą też prowadzić do wystąpienia owrzodzeń żylnych – rozległych, sączących i bolesnych ran na podudziach, których zagojenie może potrwać wiele miesięcy, a nawet lat. Dodatkowo lato to pora wakacyjnych wyjazdów, długich podróży samolotem lub samochodem, czyli długich okresów unieruchomienia w pozycji siedzącej. Pozycja taka powoduje zastój krwi w niewydolnych żyłach i może prowadzić do zakrzepicy.

Rozwiąż problem niewydolności żylnej

W VenoMedica zajmujemy się diagnostyką niewydolności żylnej, żylaków i pajączków naczyniowych. Stosujemy małoinwazyjne techniki zabiegowe, po których pacjenci bardzo szybko wracają do pełnej sprawności.

Wszystkie te powikłania nieleczonej niewydolności żylnej występują z większą częstotliwością właśnie latem. Należy pamiętać, że nie tylko potrafią uprzykrzyć wakacyjny urlop, ale też stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, a w niektórych przypadkach nawet życia! Leczenie przynosi więcej korzyści i jest zawsze bezpieczniejsze niż jego odwlekanie w czasie. Mając to na uwadze należy rozważyć poddanie się leczeniu niewydolności żylnej nawet podczas fali upałów.

Autor: VenoMedica
Prawa autorskie zastrzeżone.

Skorzystaj z pomocy VenoMedica

Wybierz odpowiednią poradnię i skontaktuj się ze specjalistą:

Poradnie

Warto również przeczytać:

Po więcej artykułów zajrzyj na naszego bloga:

Blog
Leczenie żylaków

Pajączki naczyniowe – jak usunąć?

Większość pacjentów zgłaszająca się do chirurga naczyniowego z pajączkami traktuje je jako problem estetyczny. Teleangiektazje i wenulektazje są jednak najczęściej objawem pojawiającej się lub postępującej niewydolności żylnej. Jakie możliwości leczenia mamy do wyboru, jeśli zobaczymy pajączki naczyniowe na naszych nogach? Konsultacja w poradni chorób naczyń – pierwszy krok Pierwszym krokiem w przypadku pojawienia się pajączków […]

Leczenie żylaków

Leczenie żylaków zimą

Przewlekła niewydolność żylna jest jedną z najpowszechniejszych chorób na świecie. Szacuje się, że w Polsce dotyczy ok. 47% kobiet i 37% mężczyzn. Nieleczona choroba może doprowadzić do groźnych powikłań wymagających długotrwałego, specjalistycznego leczenia. Przyczyny powstawania żylaków są najczęściej uwarunkowane genetycznie. Osłabienie ściany naczyń żylnych jest spowodowane nieprawidłową budową i proporcja białek, które wchodzą w jej […]

Leczenie żylaków

Jak bezpiecznie leczyć żylaki i unikać powikłań?

Żylaki są objawem niewydolności żylnej. Za ich powstanie najczęściej odpowiadają niewydolne zastawki w głównych pniach żył powierzchownych – w żyle odpiszczelowej i odstrzałkowej. Niewydolność zastawek ma z reguły podłoże genetyczne. Nieprawidłowa budowa ścian naczyń powoduje utratę sprężystości i skłonność do ich rozciągania. Wybór metody leczenia żylaków ma wpływ na jego skuteczność, bezpieczeństwo oraz efekt kosmetyczny. […]

Leczenie żylaków

Żylaki i obrzęki nóg rozpoznawanie i leczenie przewlekłej niewydolności żylnej

Przewlekła niewydolność żylna to choroba, której przyczyną jest utrudnienie odpływu krwi z układu żylnego. Może być spowodowana upośledzeniem funkcji zastawek w żyłach powierzchownych – choroba żylakowa, lub głębokich – zakrzepica żylna. Niewydolność żylna powstaje na skutek zastoju krwi w układzie żylnym, który powoduje wzrost ciśnienia krwi w żyłach i z upływem czasu doprowadza do ich […]

Podziel się opinią

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments