Pomoc fizjoterapeuty jest nieocenionym elementem rekonwalescencji pozabiegowej i pourazowej oraz w przypadku dolegliwości bólowych utrudniających wykonywanie codziennych czynności. Wiele osób zastanawia się jak wygląda pierwsza wizyta w gabinecie fizjoterapeuty oraz w jaki sposób się do niej przygotować?
Celem indywidualnej terapii z fizjoterapeutą jest przywrócenie pacjentowi sprawności fizycznej. Do fizjoterapeuty zgłaszają się pacjenci po zabiegach i urazach ortopedycznych, po zabiegach chirurgicznych, jak również z dysfunkcjami narządu ruchu o podłożu neurologicznym. Fizjoterapeuci wspierają także sportowców (zarówno zawodowców, jak i amatorów) poprzez przygotowanie do treningu, edukację w zakresie odnowy biologicznej w sporcie oraz rehabilitację po przebytej kontuzji. Odpowiednio dobraną terapią fizjoterapeuta pomaga pacjentom eliminować ból oraz przywrócić sprawność ruchową. Działania fizjoterapeuty obejmują terapię manualną wraz z masażem sportowym lub leczniczym oraz kinezyterapię wykorzystującą różnego rodzaju ćwiczenia ogólnousprawniające, wspomagające czy stabilizujące.
Wywiad i badanie czynnościowe
Podczas konsultacji fizjoterapeutycznej w pierwszej kolejności zbierany jest wywiad oraz przeprowadzane badanie czynnościowe pacjenta. Dzięki szczegółowej rozmowie z pacjentem ustalane są dolegliwości i ograniczenia pacjenta oraz czy istnieją symptomy, które dla pacjenta mogą być niepowiązane z problemem, ale dla fizjoterapeuty istotne w prowadzeniu terapii. Poznanie przebiegu choroby oraz dotychczas stosowanego leczenia jest bardzo ważne. Badanie czynnościowe ma za zadanie przedstawić fizjoterapeucie pracę narządów ruchu pacjenta – pełność zakresu ruchu oraz blokady i ograniczenia bólowe poszczególnych stawów lub partii mięśni. Jest to niezbędne do ustalenia planu terapii oraz jego intensywności.
Terapia indywidualna
Po przeprowadzeniu pełnej diagnostyki fizjoterapeutycznej i ustaleniu planu terapii przychodzi czas na rozpoczęcie pracy. Na spotkanie z fizjoterapeutą warto mieć wygodny strój z przewiewnych i niekrępujących ruchów tkanin. Podczas wykonywania ćwiczeń fizjoterapeuta czuwa nad ich poprawnością oraz koryguje wszelkie nieprawidłowości lub jeśli jest taka potrzeba zmienia stopień ich natężenia. Po wizycie pacjent udaje się do domu z instruktażem ćwiczeń oraz zaleceniami pracy własnej. Warto jednak terapię prowadzić pod okiem specjalisty, który na bieżąco oceni postępy i efekty oraz zmodyfikuje ćwiczenia w oparciu o nie.
Autor: VenoMedica
Prawa autorskie zastrzeżone.
Podziel się opinią