Niektórym pacjentom pojawienie się na ciele zmian skórnych spędza sen z powiek, inni żyją z nimi latami. Jak powinniśmy reagować na pojawienie się zmian skórnych? Kiedy choroby i wykwity skórne należy skonsultować ze specjalistą?
U specjalisty warto skonsultować wszystkie zmiany skórne, jednak szczególną uwagę powinniśmy poświęcić zmianom, które w niedużym odstępie czasu powiększyły się, zmieniły kształt, zabarwienie, a także zmianom dającym inne objawy, takie jak – ból, pieczenie oraz swędzenie.
Diagnostyka
Podczas konsultacji dermatologicznej zmiany skórne na ciele są dokładnie badane przez specjalistę. Lekarz podczas badania ocenia jej wielkość, kształt, strukturę brzegów oraz pigmentację. W badaniu lekarzowi pomocny jest dermatoskop – urządzenie pozwalające obejrzeć zmianę nawet z 20-krotnym przybliżeniem.
Na konsultacji lekarskiej poprzedzającej zabieg usunięcia zmian skórnych lekarz omawia z pacjentem jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania zabiegu oraz dobiera metodę zabiegową -chirurgiczne usunięcie lub elektrokoagulację zmiany skórnej.
Chirurgiczne usunięcie zmiany skórnej
Zabieg chirurgiczny polega na wycięciu zmiany skórnej wraz z marginesem zdrowej tkanki przy użycia skalpela. Przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym przez chirurga. Na ranę zakładane są szwy oraz opatrunek. W zależności od wielkości zmiany pacjent zgłasza się po 7-10 dniach na usunięcie szwów. Pobrana zmiana wysyłana jest do badania histopatologicznego. Chirurgicznie można usunąć większość zmian skórnych. Wielkość blizny pozabiegowej zależna jest od wielkości usuniętej zmiany, marginesu wycięcia zdrowej tkanki oraz przebiegu procesu gojenia się rany, który jest indywidualny dla każdego pacjenta.
Elektrokoagulacja zmian skórnych
Zabieg polega na usunięciu zmiany skórnej za pomocą elektrokoagulatora – urządzenia wytwarzającego prąd elektryczny za pomocą którego ścina się białko zmiany skórnej. Elektrokoagulacja przeprowadzana jest przez dermatologa lub chirurga. Zaletą metody jest brak lub zmniejszenie krwawienia podczas zabiegu oraz uniknięcie konieczności zakładania szwów skórnych. Elektrokoagulację stosuje się do usunięcia m.in. brodawek, kurzajek, włókniaków i kaszaków. Pobrana zmiana wysyłana jest do badania histopatologicznego.
Badanie histopatologiczne
Badanie histopatologiczne ma na celu określenie charakteru zmiany i odgrywa bardzo istotną rolę w przypadku procesu terapeutycznego nowotworów. Po wycięciu zmiany skórnej lekarz umieszcza pobrany fragment tkanki w specjalnym roztworze utrwalającym, a następnie przekazuje go do badania w zakładzie histopatologii. Okres oczekiwania na wynik wynosi ok 14 dni. Na podstawie otrzymanego rozpoznania lekarz decyduje o dalszym postępowaniu lub zakończeniu leczenia.
Jakie zmiany usuwać?
Wskazane jest usunięcie zmian skórnych narażonych na działanie promieni słonecznych, położonych w miejscu często podrażnianym przez części garderoby lub inne czynniki, zmian powodujących dyskomfort lub dolegliwości bólowe oraz zmian atypowych podejrzanych o stan nowotworowy.
Chociaż nie wszystkie zmiany skórne i podskórne są niebezpieczne dla naszego zdrowia, warto obserwować swoją skórę i w przypadku pojawienia się nowych lub zauważanie niepokojących zmian istniejących już wykwitów skórnych, udać się na konsultację dermatologiczną. Specjalistyczna ocena podczas badania oraz w niektórych przypadkach usunięcie zmiany odgrywają bardzo istotną rolę w profilaktyce nowotworów skóry.
Autor: VenoMedica
Prawa autorskie zastrzeżone.
Podziel się opinią