Torbiel pilonidalna to choroba przewlekła, która charakteryzuje się okresowymi stanami zapalnymi na tle infekcyjnym. U jej podłoża leży struktura anatomiczna o charakterze torbieli, czyli jamy wyścielonej nabłonkiem, położonej w szparze międzypośladkowej, w okolicy krzyżowo-guzicznej. Jej charakterystyczną cechą są włosy rosnące w jej wnętrzu – stąd nazwa, torbiel (zatoka) włosowa lub pilonidalna (od łacińskich słów pilus – włos i nidus – gniazdo).
Objawy towarzyszące chorobie
Umiejscowienie torbieli powoduje, że okresowo dochodzi do namnażania się w jej wnętrzu bakterii, powodujących stan zapalny okolicznej tkanki, ból, gorączkę oraz wyciek ropnej treści o nieprzyjemnym zapachu, w przypadku otwarcia sie przetoki skórnej. Z czasem incydenty zapalne stają się coraz częstsze a torbiel rozleglejsza.
Skuteczny sposób leczenia torbieli pilonidalnej
Niestety nie istnieje żadne skuteczne leczenie domowe torbieli, poza przyjmowaniem leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. W przypadku pojawienia się gorączki konieczne jest wprowadzenie antybiotyków. Gdy pojawi się ropień, często potrzebna jest interwencja chirurgiczna, która polega na nacięciu ściany torbieli, ewakuacji ropy, wypłukaniu i zdrenowaniu jej światła. Po ustąpieniu stanu zapalnego zmniejszają się dolegliwości bólowe a rana ulega zagojeniu. Jednak nie oznacza to pozbycia się problemu, gdyż cała struktura anatomiczna pozostaje nadal pod skórą. Jedynym skutecznym sposobem leczenia torbieli włosowej jest leczenie chirurgiczne. Tradycyjne operacje polegają na rozległym wycięciu torbieli, co wiąże się z pobytem w szpitalu, rozległą raną pooperacyjną, która trudno i długo się goi. Z powodu częstych powikłań gojenia rany większość chirurgów pozostawia ją otwartą, co przedłuża czas gojenia nawet do kilku miesięcy.
Torbiel włosowa jest źródłem Twojego bólu i dyskomfortu?
Z myślą o pacjentach borykających się z torbielą pilonidalną stworzyliśmy Pilonidal Clinic, której misją jest zdrowie i komfort pacjenta. To pierwsze w Polsce Centrum Medyczne zapewniające kompleksową diagnostykę i leczenie torbieli włosowej. Stosujemy małoinwazyjne i skuteczne metody zabiegowe, dzięki którym pacjenci szybko wracającą do pełni sprawności.
Laserowa ablacja torbieli pilonidalnej
Obecnie jednym z najskuteczniejszych i najmniej inwazyjnych sposobów leczenia chirurgicznego jest laserowa ablacja torbieli. Jej zaletą jest bardzo wysoka skuteczność, porównywalna do najlepszych metod klasycznych, niewielka, szybko gojąca się rana a przede wszystkim ambulatoryjny charakter operacji, po której pacjent od razu może wrócić do domu. Dzięki wprowadzeniu do wnętrza torbieli światłowodu oraz zniszczeniu jej ścian przy użyciu energii lasera, nie ma konieczności jej wycinania, co znacznie zmniejsza zakres operacji.
Laserowa ablacja torbieli włosowej (pilonidal sinus laser therapy – SiLaT) jest procedurą, którą można wykonać w znieczuleniu miejscowym, bez konieczności zastosowania narkozy lub znieczulenia podawanego do kanału rdzenia kręgowego. Sam zabieg trwa około 20-30 minut a pacjent może opuścić klinikę tuż po jego zakończeniu. Minimalna rana pooperacyjna nie przeszkadza w prowadzeniu normalnego trybu życia ani nie powoduje znacznych dolegliwości bólowych. W badaniach klinicznych skuteczność metody ocenia się na około 92-95%, podczas, gdy najczęściej wykonywane proste wycięcie zmiany charakteryzuje się skutecznością około 85%. Należy także zaznaczyć, że spośród wszystkich dostępnych metod, SiLaT pozostawia najlepszy efekt kosmetyczny.
Autor: VenoMedica
Prawa autorskie zastrzeżone.
Polecam pana doktora Norberta z całego serca jak i cały zespół a szczególnie panią Beatke złota pielęgniarka . Zabieg bez bolesny , dużo informacji przed i po zabiegu . Ciągły kontakt po zabiegu . Jestem 5 dzień po zabiegu i czyje ,ze już wracam do formy .
czy jest możliwość jeśli próg bulu jest duży nawet przy znieczuleniu miejscowym to poprosić o znieczulenie ogólne?
Panie Mateuszu,
znieczulenie miejscowe podawane pacjentom podczas zabiegu jest wystarczającym, aby zabieg przebiegł w warunkach komfortowych i bez bólu. O wszelkich wątpliwościach dotyczących zabiegu można porozmawiać z lekarzem podczas kwalifikacji. W indywidualnych przypadkach jest możliwość podania pacjentowi znieczulenia ogólnego, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami opieki anestezjologicznej.
Jeśli ma Pan więcej pytań lub chciałby Pan umówić się na wizytę prosimy o kontakt bezpośrednio z naszymi Asystentkami ds. Obsługi Pacjenta poprzez:
– formularz kontaktowy na stronie internetowej: https://www.venomedica.pl/kontakt/
– e-mail: kontakt@venomedica.pl
– telefonicznie: 530 551 333
Pań doktor Zapotoczny to dusza człowiek, wyrozumiały,specjalista w każdym calu.
Mój syn przeszedł zabieg Bascom Cleft Fit.
Zabieg profesjonalny,stała konsultacja po zabiegu.
Polecam na 100%..
Jeszcze raz powtarzam,bardzo dobry lekarz i człowiek.
Rzadko się w dzisiejszych czasach zdarza lekarz z powołaniem.
Panie Adamie,
bardzo dziękuje za miłe słowa!
Jestem już parę miesięcy po operacji rana już się zamknęła ale obok niej znajduje się taka cienka gulajka czy to normalne?
Jeśli chce Pani skonsultować proces rekonwalescencji prosimy o umówienie wizyty poprzez:
– formularz kontaktowy na stronie internetowej: https://www.venomedica.pl/kontakt/
– e-mail: kontakt@venomedica.pl
– telefonicznie: 530 551 333
Polecam z całego serca. Klinika jest fenomenalna. Napisałam maila opisując problem syna dotyczący torbieli. Od razu była odpowiedź i zaproszenie na konsultację z dr Zapotocznym. Syn przeszedł zabieg Bascom Cleft Fit. Wykonany bardzo profesjonalnie. Dr był w kontakcie z nami. Już minął ponad rok i wszystko jest ok. Dodam jednocześnie, że syn leczył się od 5 lat farmaceutykami i przeszedł 2 operacje w pełnym znieczuleniu. Teraz żałuję jedynie tego, że Klinikę Veno Medica znalazłam tak późno. Bo dziecko cierpiało 5 lat. Polecam! Dr Zapotoczny i Klinika pracują na najwyższych standardach. Pełen profesjonalizm. Polecam! Pozdrawiam Całą Klinikę.
Pani Magdaleno,
dziękujemy za miłe słowa i również pozdrawiamy!
Pani Magdaleno czy mogłabym prosić o kontakt mailowy.
balcerzakz@interia.pl